Cykloturistika

Vinařským krajem
Ten, kdo nechce za jarními kilometry cestovat příliš daleko a komu je stačí pořádně najet až v dubnu a ne v únoru, pro toho může být jižní Morava ideálním místem pro jarní tréninkový kemp. Ne náhodou je Pálava označována za nejsušší a nejslunnější místo republiky.

Za výchozí bod pobytu jsme vybrali Mikulov, který je samo o sobě atraktivním turistickým cílem, a projeli jsme zde tři trasy. Rovinatou vhodnou pro první základní kilometry, která nás zavedla i na Slovensko, dále zvlněnou vedoucí na sever od Mikulova za Hustopeče a poslední částečně zahraniční zavítající i do Rakouska.

Mikulov, to je především Pálava. Nejen druh zde vypěstované odrůdy vinné révy, ale pohoří s přesným názvem Pavlovské vrchy, které přestože není nijak vysoké (nejvyšší bod Děvín 549 m. n. m.) a rozlehlé (od obce Pavlov k rakouské hranici cca 20 km), přeci jen v rovinách jižní Moravy vyčnívá nad krajinou, je bodem dění a kultur od pravěku. Pálava přitahovala staré kmeny již za doby lovců mamutů, přitahuje i nás svoji magickou silou. Cyklisté jsou posedlí kopci, ale naše trasy budou tentokrát spíše rovinaté, kopec je zde prostě jediný a museli bychom jej křižovat ze všech stran, abychom nastoupali nějaké větší množství výškových metrů. Pokud se sem vydáte v začátku, nebo naopak na konci sezony, tak se ty roviny asi budou hodit.

Pálava
Souhrnná mapa jednotlivých okruhů - detaily tras níže
modrá: Rakouská trasa
zelená: Hustopečská trasa
červená: Slovenská trasa
 
praktické informace

Další zajímavé cykloodkazy:

www.treking.cz/cyklistika/palava-na-kole.htm

www.treking.cz/cyklistika/palava-na-kole2.htm

www.cykloserver.cz/knihovna/?t=150000047